Grupul Alpha

Generația ce a urmat după generația grupului Onisim la nivel de cor al bisericii au format ulterior Grupul Alpha.

„În anul 1997, familia Praja Radu și Alice, au luat inițiativa înființării unui grup de tineri familiști în cadrul bisericii noastre. Astfel, s-a format un grup din 6 familii. De atunci și până în anul 2004, s-au mai alăturat și alte 8 familii. În urmă cu câțiva ani de zile, familia Praja a plecat într-o slujire misionară la Băilești. Grupul a continuat să se întâlnească de 2 ori pe lună la fiecare familie acasă prin rotație. Scopul întâlnirilor noastre a fost și este, să ÎL cunoaștem mai bine pe Dumnezeu, să ne apropiem unii de alții, să slujim în biserica noastră și alte biserici unde mergem în vizită. Rugăciunea este un punct important în grupul nostru, motiv pentru care de multe ori am făcut lanțuri de post și rugăciune, pentru problemele speciale din grup și din biserică. În fiecare an, grupul face deplasări la munte împreună cu copiii. De asemenea, se obișnuiește petrecerea trecerii dintre ani, împreună, în părtășie și rugăciune. Dorim ca Dumnezeu să ne ajute în continuare să fim uniți și să căutăm să facem voia Lui în toate lucrurile. El să fie călăuza noastră și în acest an și să fim o lumină pentru cei din jurul nostru.”